OKS Sokół Wrocław

Nasi zawodnicy

Współzawodnictwo 2009

  • 2. Mazovia Mińsk Mazowiecki
  • 3. Struga Marki
  • 4. Sokół Wrocław
  • 5. Lokator Gniezno
  • 6. Pitagoras Pęgów
  • ... razem 33 kluby.

Do podstawowych tajników gry w końcówce zaliczana jest opozycja. Jest to sytuacja na szachownicy, kiedy biały kamień stoi w pionowej kolumnie naprzeciw czarnego. Bez względu na to, czy są bezpośrednio naprzeciw siebie czy też dzieli je kilka rzędów. Jeśli tak się zdarzy to zawodnik, który ma wykonać ruch w danym momencie przegrywa grę. Jeśli natomiast dwa kamienie stoją na sąsiadujących za sobą kolumnach pionowych, to wygraną osiągnie ten zawodnik, który pierwszy wykonuje ruch, gdyż to on może właśnie przejść do opozycji. Nie należy dążyć do zajmowania opozycji przy własnym posunięciu, jeśli kamień przeciwnika jest na polu w rzędzie przedzielonym tylko jedną kolumną pionową, gdyż to właśnie rywal może zająć opozycję. Natomiast jeśli kamień przeciwnika znajduje się na polu bandowym, a nasz na polu w czwartej kolumnie od bandy, to zawsze przy swoim posunięciu zdołamy zająć opozycję np.

   

i mamy to napisano powyżej. teraz białe ruchem 39-34 zmierzają do opozycji, bo na jedyny ruch czarnych 15-20 białe odpowiadają 34-30 i opozycja gotowa. Teraz każdy ruch czarnych przegrywa. 

Tak czy inaczej przed wykonaniem ruchu dokładnie trzeba obliczyć, czy to my, czy przeciwnik będzie mógł założyć opozycję. Przykłady:

     

       

V.I. Chochine                                                                                           

     

V.N. Boruch                                                                               I. Weiss

       

A. Frey                                                                a to rozwiąż samodzielnie ;-)